Ренета Инджова: Не се срещам с Иван Костов
- Защо президентът Желю Желев избра именно вас, г-жо Инджова, да оглавите служебния кабинет през октомври 1994 г.?
- О, не си спомням! Бях успешен директор в Агенцията за приватизация и за 24 часа станах министър-председател.
- Все пак как ви покани - по телефона, на лична среща? Не бяхте сред големите лица в политиката, а ви се възложи толкова отговорна задача.
- Какво значение има това сега. Нашето общество няма памет за тези неща. Всеки идва на ново, на чисто, прави каквото може, смята се за велик. Мисля, че днес никой не се интересува какво се е случило преди 15-17 години, а вие сега...
- Напротив! Интересно е например, защото след това БСП спечели изборите.
- Сама искате да покажете колко отдавна е било... А това, че тогава БСП спечели изборите, бе, защото всички вкупом - и тогавашната опозиция, и президентът сами й предложиха победата...
Улиците са пълни с бентлита, а няма пари за диабетиците
- Задачата ви като служебен премиер беше да подготвите страната за избори, а вие подгонихте групировките и обвинихте предишния кабинет, че е правителство на "Мултигруп". Не се ли повтаря и днес историята с показните акции на МВР и позицията на премиера към управлението на тройната коалиция - отново папки в прокуратурата, забъркани в корупционни схеми министри и т.н.?
- Ами само това може да ви показва, че задачата е с много голяма предистория и лозунгът е същият. С други думи, две десетилетия не са били достатъчни за решаването на една такава задача.
- Защо бягате от отговорите за периода ви като премиер?
- Защото ви казах, че за никого не е интересно това вече. А и повече от 10 години се опитвах да избягвам и дори да забравя.
Сигурно съм единственият министър-председател с трудов договор в чужбина
нежеланието на хората да се борят, да се доверяват, да променят живота си. А резултатите на провалените ни борби сами говорят за себе си...
- Тоест политиката е затворена страница за вас?
- Политиката за мен показа, че онова, което е трябвало тогава да се направи, днес отново и със сегашна дата пак излиза на дневен ред. Но има и една друга жестока истина - че нещата, от които се бяга, после се плащат скъпо и прескъпо, а от това, че са забавени, може и никога повече да не се случат. Просто ставаме общество с постоянен и неизменен дневен ред. А резултат няма. Борбата срещу олигархията, борбата за гражданското общество, борбата за свободата на личността и правата - може ли след двадесет години лозунгите да са същите и да не се уморим да ги следваме?
- Това значи, че някой не иска да придвижва обществения дневен ред?
- Не, това значи, че нашият дневен ред е постоянен.
- Защо избягахте в Щатите?
- Изчерпа се моят дневен ред. Когато разбрах, че моят и този на обществото не се покриват, заминах там, където смятам, че един човек без минало, без да използва биографията си, може да започне живота си отначало. Може би съм единственият министър-председател с трудов договор в чужбина.
- Обикновено жените правят това, когато имат лични проблеми.
- При мен политиката беше и личен проблем.
- Причината не е в интимно разочарование?
- Не. Никой не отива в Америка, защото бяга от мъж. Оставете тези работи. Отива там, защото тук шансовете му за реализация ги няма. А САЩ предлагат възможности човек да се пробва и при наличие на способности да се реализира.
- Но все пак се върнахте?
- Върнах се не защото не се реализирах там, а защото майка ми остана сама и аз трябваше да бъда тук до нея. Работата ми в болницата осмисля завръщането ми.
- Заговори се, че сте били активистка в предизборния щаб на Бил Клинтън...
- У нас се пишат най-различни неща, но това май е ново, което казвате. Участвала съм в предизборни кампании, участвала съм в много политически акции и мисии по света, участвала съм в международни женски инициативи, в това число и в Щатите. Практически всичко, каквото можете да се сетите за правене на политика, съм го правила..
- Какви са отношенията ви с Иван Костов сега?
- Не се срещам с политици. Освен когато идват в болницата.
- Той не само е политик, но е и ваш бивш колега, делили сте дълги години един кабинет. Всъщност защо не ви покани в неговото правителство?
- О, моля ви се, не знам.
- От отговорите ви разбирам, че напълно ви задоволява позицията на икономически директор на болница "Токуда".
- Работата в болница не е нова за мен, защото дълги години работих в чужбина в същата сфера и консултирах подобни организации. "Токуда" е една модерна болница, която, разбира се, страда от това, че средата, в която е, иска да приеме една чужда инвестиция, но в същото време не желае да се реформира.
- Какво е всекидневието на единствената жена министър-председател на България?
- От 7 ч. сутрин до 7 ч. вечер съм тук, в болницата.
- Само работа?
-Да.
- Все пак кои са малките удоволствия в живота ви?
- В България животът е труден, не виждам да има радости. Но зависи и човек как ги възприема нещата. Ако смята, че му е радостно, значи е така.
Останаха ли ви истински приятели?
- Имам приятели по целия свят. Тук общувам повече с тези, които
се нуждаят от помощта ми.
Опитвам се наново да започна всичко. Не се връщам към спомени, както вие сега непрекъснато го правите: "Какво стана в еди-коя си година?".
- Разруши, за да съградиш. Какво съграждате в момента?
- Последната кауза, на която съм се посветила, е болницата да е едно прекрасно място за пациентите. По целия свят болните, недъгавите и стари хора прекарват дните си, обградени в грижи и достойно свършват живота си. Докато тук отношението към тях е едва ли не животинско. Казват, видите ли, за здравите няма средства, камо ли да даваме за болните, за старите. Обществото ни е на границата на оскотяването. Тук има много обърнати неща. Гледате по улицата бентлита, ламборгинита, жени, облечени в лукс, който и в развитите страни няма да срещнете. И в същото време нямало средства за диабетично болните, за децата с увреждания, за болните в старчески домове.
Така че, за да се посветя в тази сфера, в нея има логика. Смятам, че всеки политик, като се налудува там, горе, после трябва да слезе долу и се посвети на нещо истински полезно за живота на хората.